درباره سواد رسانه

سواد رسانه یا سواد رسانه ای همان دانشی‌ست که همه ما در هر لحظه از زندگی به آن نیاز داریم، چرا؟! چون تک تک لحظات زندگی انسان امروزی درگیر پیام های مختلف حقیقی و مجازیست و این پیام ها زندگی و سبک زندگی ما را تغییر خواهند داد.

حجم پیام در پست های اینستاگرامی، پیام های تلگرام و ایتا، سایت ها و شبکه های مختلف مجازی و اجتماعی چه اثری در ذهن ما می گذارند؟ روش دریافت و تحلیل این پیام ها چیست؟ اصلا چگونه می توانیم امنیت خود را در فضایی که مملو از جاسوسی و … است، حفظ کنیم؟

تا بحال از رسانه و شبکه های مجازی هرچه گفتیم و شنیدیم فقط از آسیب ها بود، اما واقعا، انصافا! فرصت های این شبکه ها را اصلا می شناسیم؟ آینده خوبی که می توانیم با همین ابزار برای خود رقیم بزنیم را می دانیم؟!

فرزندانمان چطور؟! همینکه ساعتی با گوشی و تبلت سرگرم باشند کافیست؟!!! چقدر مسئولیت تربیت رسانه ای کودکان مان را به دوش کشیده ایم؟ چقدر قوانین رسانه ای را با محبت و همراهی در زندگی خود پیاده کردیم؟ چقدر باب فرصت های آینده ساز رسانه ای را به روی فرزندانمان باز کرده ایم؟

همه اینها سوالاتیست که پاسخ آنها در دو کلمه خلاصه می شود: سواد رسانه

واقعیت قصه یک نکته است، اینکه ما باید از این ابزار استفاده کنیم، نه اینکه این ابزار ما را به هر سمت و سویی ببرد و در آخر حسرتش برای ما و فرزندانمان باشد که هعی! ای کاش یک تخصص یاد می گرفتم یا ای کاش بی حساب و کتاب اینترنت را در اختیار فرزندم قرار نمی دادم …

در طول سالیانی که رسانه و سواد رسانه تدریس می کنم، مواردی بسیار بیشتر از آنچه فکرش را می کنید، برای مشاوره‌ی همین “ای کاش ها” داشته ام، اما، نوش دارو بعد مرگ سهراب؟! مادران و پدرانی که روی گریه نداشتند را یکی یکی میدیدم و غصه اینکه این فرد اگر تنها یک قانون رسانه را میدانست و آنرا پیاده می کرد، دچار این گرفتاری نمیشد، فکرم را راحت نمیگذارد.

بلی! شاید فکر کنید که این ها برای بقیه است، طبیعیست! ما همیشه فلش اتهامات و اتفاقاتمان به سمت دیگران است تا زمانی که خدای نخواسته، خدا نخواسته، خودمان، خانواده یا فرزندانمان چوب ندانستن را بخوریم.

تا دیر نشده، سواد رسانه ای را یاد بگیریم و یاد بدهیم، به مدد پروردگار آینده ای روشن در انتظار ماست …

 

                                                                                                 با احترام
محسن باقری